Bişkek Eğitim Müşavirliği

Ortaöğretim

Lise/Meslek Lisesi

10-11. sınıf 2 yıllık lise (genel ortaöğretim) eğitimini kapsar. Genel ortaöğretim; lise, gimnazyum, ve meslek liselerinde verilmektedir. 11.sınıfı bitirenler için Haziran ayında genel ortaöğretimi bitirme devlet sınavları yapılır. Genel ortaöğretim kurumlarını bitiren ve devlet sınavlarında başarılı olanlara genel ortaöğretim hakkındaki lise diploması (Attestat) verilir. Meslek Liselerini bitirenlere lise diplomasının (Attestat)yanı sıra eğitim gördüğü meslek dalına ilişkin Sertifika (Ustalık/Kalfalık belgesi) verilir. Genel ortaöğretim ülkedeki temel ve ortaöğretimsisteminin son kademesi olup, yükseköğretime geçiş hakkı sağlar.

Mesleki/Teknik Ortaöğretim

Mesleki/Teknik ortaöğretimde (Sağlık, pedagoji, iktisadi ve idari bilimler, müzik ve sanat vb. teknik bölümler) bulunan kolejler ve teknik okullar (Technicums) mevcuttur. Öğrenim program süresi 2/4 (16 - 18/19 yaş) yıldır. Mezuniyet sınavlarında başarılı olanlara meslek/teknik ortaöğretim diploması (Ortokesiptik bilim Diplomu/Diplomo srednemprofesionalnomobrazovanii) verilmektedir. Bu tür diplomaların denklik işlemi mesleki ve teknik liselere göre yapılmaktadır.

Ancak T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına diploma denklik işlemi için başvuruda bulunan Kırgızistan'daki mesleki/teknik eğitim kurumları mezunları Türkiye'deki meslek yüksekokulları (ön lisans) eşdeğerinde kabul edildiği de anlaşılmaktadır.

720040, Moskovskaya Caddesi No 89, Bişkek/KIRGIZİSTAN - 00996 312 627312 00996 312 627313

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.